Thursday, 18 Jul 2024
 
 
Kraje apelují na urychlení přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra–Labe PDF Print E-mail
There are no translations available.

Kraje apelují na urychlení přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra–Labe

Kraje požadují rychlejší a efektivnější přípravu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe. Chtějí lepší koordinaci se sousedními státy i s Evropskou unií. Koridor by měl být zahrnut do systému transevropských dopravních koridorů TEN-T. Informoval o tom předseda Rady Asociace krajů České republiky, jihomoravský hejtman Michal Hašek po jednání této rady. Hejtmané na svém zasedání 26. dubna 2013 ve Zlíně jednomyslně schválili usnesení na "Podporu přípravy a postupné realizace vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe".

Příprava projektu je velmi liknavá, chybí základní dokumenty, které by usnadňovaly jednání na úrovni republiky i Evropské unie. Příprava není dosud důsledně koordinována s dalšími investičními záměry a akcemi, zejména s akcemi protipovodňové ochrany," uvedl Hašek.

Projekt podle jeho slov ohrožuje také záměr vlády rušit některé státní instituce, v tomto případě Ředitelství vodních cest České republiky.

Vodní cesta bude podle Haška přínosná nejen pro vodní dopravu, ale i protipovodňovou ochranu a zajištění vody například pro zemědělství. Projekt by výrazně pomohl národní ekonomice v době hospodářské krize, byl by možností pro stát i soukromý sektor.

„Je nám jasné, že to není akce na jeden nebo dva roky, příprava potrvá delší časové období," podotkl Hašek, který se chce v této věci sejít s ministrem dopravy.

Usnesení Asociace krajů k vodnímu koridoru naleznete ZDE.